• Editör

Avusturya'da İkinci Cumhuriyet'in kuruluşunun 75. yıl dönümü

Avusturya’da İkinci Cumhuriyet’in kuruluşunun 75. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen kutlamalar, koronavirüs pamdemisi sebebiyle bu sene sadece internet üzeri kutlanabildi!


Foto: Facebook
İkinci Cumhuriyet’in 75. yıl dönümü online konser ile kutlandı!

Nazi işgalinden 1945 yılında kurtulan Avusturya, bu tarihi İkinci Cumhuriyet dönemi olarak adlandırıyor. 10 yıl boyunca Fransa, İngiltere, ABDve SSCB’nin işgalinde kalan Avusturya, 1955 yılında imzalanan anlaşmayla bağımsızlığına kavuştu.

İkinci Cumhuriyet’in hikayesi:

Demokrasinin sonu, Almanya'ya bağlanma ve savaş

1930’lu yıllarda Avusturya'daki ekonomik ve politik kriz giderek daha hızlı bir şekilde kötüleşmeye başlamıştır. Bu çerçevede en önemli olaylar 1933 yılında parlamentonun feshedilmesi ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve "Schutzbund" ile Hristiyan Sosyal Parti taraftarları ve "Heimwehr" arasında 1934 yılında çıkan iç savaştır.

Bu iki olay Sosyal Demokrat Parti’nin yasaklanmasına ve aynı zamanda demokrasinin yıkılmasına yol açmış ve faşist görüşlü bir devletin oluşması ile sonuçlanmıştır. Viyana'da artık seçilmiş bir şehir parlamentosu da kalmamıştır.


Mart 1938 tarihinde Almanya İmparatorluğu'nun orduları Avusturya'ya girmiş ve Hitler Avusturya'yı Almanya'ya ilhak etmiştir. Viyana kenti, nüfusu yaklaşık iki milyon olan "Büyük-Viyana" adındaki bir idari birime (Reichsgau) dönüşmüştür. Alman ordularının girmesi ile birlikte Viyana'nın Yahudi ahalisi için ırkçı takibatlar, diğer bir deyişle sürgüne ve ölüme giden, sonu gelmeyen bir ızdırap yolu açılmıştır.


1 Eylül 1939 tarihindeki Polonya saldırısı ile İkinci Dünya Savaşı başlamıştır. Bu savaş 200 bin Viyanalının hayatını kaybetmesine yol açacaktır. Nisan 1944'ten sonra yapılan 42'den fazla hava saldırısında şehrin büyük bölümü yerle bir edilmiştir.

Avusturya yeni bir özgürlük yolunda


Nisan 1945'te Viyana'da son çatışmalar olmaktadır. 13 Nisan tarihinde de şehir, Kızıl Ordu kuvvetleri tarafından kurtarılır. 27 Nisan tarihinde yapılan bir törenle İkinci Avusturya Cumhuriyeti ilan edilir, Viyana için de geçici bir belediye yönetimi kurulur.

Şehir müttefik devletler olarak adlandırılan ABD, Sovyetler Birliği, Büyük Britanya ve Fransa arasında paylaştırılan dört işgal bölgesine ayrılmıştır.

Müttefik devletlere paylaştırılan Avusturya’nın haritası.

Şehre üzüntü ve sefillik hakimdir. Binaların yüzde 20'den fazlası tahrip olmuş, yaklaşık 87 bin konut oturulamayacak hale gelmiştir. Çok sayıda köprü yıkılmış, kanalizasyon, gaz ve su boruları ağır şekilde hasar görmüştür. 1945'te acil şekilde yerine getirilmesi gereken görev, şehri tekrar işler hale getirmektir. Savaşın bitiminden birkaç gün sonra enkaz kaldırma ve Viyana'yı tekrar inşa etme çalışmalarına başlanmıştır.


15 Mayıs 1955 tarihinde Belvedere Sarayı’nda imzalanan "Avusturya Devlet Sözleşmesi" ile Avusturya tekrar özgürlüğüne kavuşmuş, 26 Ekim tarihinde son işgal kuvvetleri Avusturya'yı terk etmiş ve ülke "ebedi tarafsızlık" ilkesini seçtiğini ilan etmiştir.

Kaynak: Vikipedi, Stadt Wien

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör