Dünyanın en yeşil şehri Viyana!

"The World’s 10 Greenest Cities 2020"nin (Dünyanın En Yeşil Şehirleri 2020) sıralamasına göre Viyana "dünyanın en yeşil şehri" seçildi! İkinci sırada Münih, üçüncü sırada ise Berlin bulunuyor.


Viyana 1. Bölgesi | Şehir Merkezi

"En Yeşil Şehirler" sıralaması yapılırken, dünya genelinde 100'den fazla şehir, parkları ve kamuya açık yeşil alanlarının oranı, yenilenebilir enerjilerin kullanımı, hava kalitesi, toplu taşıma, yaya yolları ve pazarları gibi kriterlerle karşılaştırıldı.


Sıralama, 50. Dünya Günü vesilesiyle Kanada-Amerikan danışmanlık ajansı Resonance tarafından oluşturuldu. Ajans, düzenli olarak "Dünyanın En İyi 10 Şehri" sıralaması yapıyor. Aynı zamanda, "Dünyanın En İyi Şehirleri Raporu"nu da hazırlamaktadır.


Tuna nehri ve Tuna adası

Viyana halka açık parkları, çeşitli toplu taşıt yöntemleri ve şehir sınırları içinde yer alan ulusal parkları ile puan topladı. Yazarlar, "Viyana aynı zamanda yerel toplu taşıma için Avrupa ölçütüdür” dedi. "Kent nüfusunun neredeyse yarısı toplu taşıma kartına sahip ve bunu kullanıyorlar”


Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig: ”Viyana’daki yüksek yaşam kalitesini tüm halka açık olan parklar ve yeşillikler oluşturuyor. Parklar ve Viyana Ormanları (Wienerwald) iklim bozulmalarının yaşandığı günümüzde önemli bir varlık.“

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör