• Editör

Türkiye'ye gelen tatilcilere korona testi yaptırılacak!

Türkiye, ülkeye gelen tüm tatilcilere koronavirüs testi yapılacağını açıkladı. Havaalanlarında ve sınır kapılarında yapılacak olan testler, sadece 2-3 dakika sürecek. Turizm Bakanı Nuri Ersoy, konuyla ilgili "Hürriyet" gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, Haziran başından itibaren tüm havalimanlarının ve gümrüklerin, pasaport kontrolünden önce “Koronavirüs test istasyonları”na sahip olacağını söyledi.


Test sonuçlarının, beş ila altı saat içinde hazır olacak!

Bu uygulamaya, ülkenin turizm merkezi durumunda olan Antalya'dan başlanacak. Verilen bilgiye göre, şu anda bu kentte yapım aşamasında olan laboratuvarda günde 20.000 test üretilmesi öngörülüyor. Test sonuçlarının ise, beş ila altı saat içinde hazır olması planlanıyor. Ancak turistler test sonucunu havaalanında beklemek zorunda olmayacak. Adresleri belirlenmiş olarak, tatillerini geçirecekleri yerlere gidebilecekler. Testin sonucu pozitif çıkanlara hemen ulaşılıp, gerekli karantina ve tedavi süreci başlatılacak.

Turistleri ağırlayacak olan otellerin yeniden hizmete açılması bir dizi önlem eşliğinde olacak. En fazla yüzde 60 doluluk oranıyla hizmet verecekler. Masalar ve şezlonglar arasında, minimum mesafe (1,5 -2 metre) bırakılacak. Ortak kapalı alanlarda, maske takılması zorunlu. Otellerin kapsamlı şekilde dezenfekte edilmesi de şartlardan biri. Öte yandan, özellikle de Türkiye’de çok yaygın olan, “açık büfe” tarzına şimdilik izin verilmeyecek.

Türkiye'de salgından ölüm vakası yaklaşık 3700 kişi!

Türkiye'de bugüne kadar Korona salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 3700 kişi kadar. Bu haliyle salgın, AB ülkelerinden İtalya, Fransa ve İspanya'dan çok daha az kayıpla seyrediyor. Salgını en iyi karşıladığı düşünülen Almanya ile karşılaştırıldığında, yaklaşık nüfus büyüklükleri gözönüne alındığında, Türkiye’deki ölümler Almanya’nın yarısı kadar.

405 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör