Viyana‘dan Niederösterreich‘e giden üç tramvay hattı planlama aşamasında

Güncelleme tarihi: 3 Haz 2020

Viyana Belediyesi’nin Ocak başında açıkladığı projeye, Niederösterreich’ten ilk destek açıklama geldi.

Foto: Wiener Linien

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwigve bu eyaletin Çevreden Sorumlu Daire Başkanı Ulli Sima, komşu eyalet Niederösterreich’e (Aşağı Avusturya’ya) tramvayla da ulaşım sağlanması planlarını, geçtiğimiz Ocak ayı başlarında, Viyana Belediye Meclisi’ne sunmuşlardı.


Bu projenin gerçekleşebilmesi sadece Viyana Belediyesi’ne bağlı değil. Hem federal hükümetin hem de Niederösterreich eyalet hükümetinin maliyete katkıda bulunması şart. Konuyla ilgili yeni gelişme de bu çerçevede yaşandı.

Niederösterreich Eyalet Meclisi milletvekillerinden Hannes Weninger (SPÖ), “Viyana’nın tramvay hatlarını genişletme teklifi derhal kabul edilmelidir”, şeklinde bir açıklamasını yaptı.

Niederösterreich Eyalet Meclisi milletvekili Weninger, söz konusu projeyi, “doğu bölgesi için yüzyılın ulaştırma politikası ve fırsatı” sözleriyle tanımladı, federal hükümetin ve Niederösterreich eyalet hükümetinin projeye finansal katkıda bulunmasını talep etti.


Projenin, ağırlıkla Niederösterreich‘den başkent Viyana’ya giden çalışanlar için daha fazla seçenek sunmayı amaçladığına dikkat çekti ve “özellikle Niederösterreich‘deyaşayanlar fayda görecektir”, dedi.


Planlanan üç hat

Viyana ile Niederösterreich’in farklı kentleri arasında projelendirilen üç tramvay hattı şöyle: Simmering-Schwechat-Rannersdorf hattı, Aspern-Esling- Groß-Enzersdorf hattı ve Liesing-Rodaun-Perchtoldsdorf hattı. Aslında, Viyana-Niederösterreich arasında tramvaylı ulaşım yeni değil, eski kuşağın tanık olduğu bir şey. 1960’lara kadar, Viyana-Mödling arasında çalışan tramvay hattı vardı.


Niederösterreich eyaleti, Viyana eyaletini çepeçevre saran bir coğrafya parçası. Öyle ki Viyana, yüzölçüm bakımından ülkenin dokuz eyaletinin en büyüğü olan Niederösterreich’in ortasında bir nokta gibi kalır.

133 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör